Milujumodu.cz Přejít na hlavní menu

Přejít na vyhledávání

Dentální hygiena je standart v každém věku

Dentální hygiena je standart v každém věku

Co přesně Dentální hygienistka dělá?

Dentální hygienistka by svému klientovi měla zjistit celkový zdravotní stav dutiny ústní a veškerých tkání, které obklopují zub, prohlédnout i okolní tkáně a jazyk. Pokud zjistí problém tak by měla poradit jak on sám může zlepšit situaci a samozřejmě mu i doporučit postup. Při první prohlídce se kontroluje i stav výplní.  

Dentální hygienistka odstraňuje zubní kámen, ukáže pacientovi, jak odstraňovat zubní plak a to tak aby si nepoškodil dásně, zuby, ani sliznici.  Každý pacient by měl použít denně mezizubní kartáček, dentální niť a také škrabku na očištění jazyka, která je vhodná po ránu před čištěním zubů. D. h. by měla podpořit pacienta k dosažení ústního zdraví, stav ústní dutiny je odrazem celkového stavu organismu. Všechno v lidském těle je propojené. 

Od kolika let se chodí na dentální hygienu?

Od prvního zoubku, který se vyklube je potřeba začít čistit. Samozřejmě miminko v roce nespolupracuje, takže to děláme tak, že pacienti co ke mně přicházejí, vezmou dítko s sebou aby si postupně navyklo na prostředí ordinace tak aby od tří let už dítě začalo chodit dvakrát ročně na dentální hygienu.  Děti si samozřejmě neumějí čistit zuby tak dobře jako dospělí, proto ta frekvence je častější a to i když se rodiče snaží, jsou pečliví, tak nemají tu možnost doma zuby prohlédnout, prosvítit, zjistit nedostatky.  U dospělých je to samozřejmě individuální, kdo pečuje o dutinu ústní dobře, tomu stačí jednou ročně. Z pohledu celkového zdraví se i tak doporučuje 2x ročně nejméně, protože i ‚malé‘ množství zubního plaku a  kamene způsobuje zánět a představa, že máme tři měsíce zánět není lákavá.

Bolí dentální hygiena?

Hodně lidí se bojí přijít, protože slyšeli, že to bolí. Je to o tom, kdo tu d.h. dělá a jak k tomu přistupuje. 

pozn. autorky) Ano, to můžu potvrdit, prošla jsem rukama pěti D. hygienistek a bylo to někdy dosti nepříjemné.

Nemusíte se  bát, mám zkušenost ze své praxe, že moji pacienti se ke mně těší, dá se to udělat tak, aby to byl příjemný zážitek. 

(pozn. autorky) To mohu naprosto potvrdit, já se vždycky těším, protože potom vypadají zuby moc hezky, jsou jednolité barvy a svítí do dálky. Nikdy mě v této ordinaci nic nebolelo. V jiných ordinacích, mě slečna D. h. i vrtla do dásně, nebo mechanické čištění hodně bolelo, zalila mě vodou, ale také mě nechala čekat v čekárně půl hodiny, což zde u Veroniky Libry nepřipadá v úvahu.

Od kolika let je možné bělit zuby a jak často?

Nejdříve se zuby bělí od 18ti let, když už mají ukončený vývoj, ale to je výjimečná situace, např. když pacient pracuje jako model, nebo herec, zpěvák a potřebuje opravdu bílé zuby, v ostatních případech, spíše od 25 - 30ti let, dříve to není většinou potřeba.

Bělících technik je velké množství. Já používám postup, který vymyslel český lékař  a nese název „PureWhitening“, může být kombinovanou formou, která se doporučuje od cca 40ti let a znamená bělení doma pomocí nosičů a následně dobělení  v ordinaci. Já osobně se domlouvám individuálně s pacienty podle potřeby zda stačí domácí bělení nebo kombinované. Nosiče na zuby do kterého se aplikuje bělící gel se vyrobí  na míru díky přesnému otisku. Pacient do nosičů nanese gel a nosiče si nasadí na noc. Při prvním bělení je vhodné vydržet 14 nocí, následně stačí 1-2x za rok pouze jednu noc pro udržení vybělené barvy zubů. Bělení by nemělo být bolestivé a už vůbec ne poškodit zub. Samozřejmě při bělení může vzniknout chvilková citlivost, ale je to jen lehce a na chvíli, „zuby dají svému majiteli informaci, že se něco děje a jestli o tom ví“. Vůbec nedoporučuji typ bělení, co si koupíte v drogerii, nosič na bělení musí být vyroben přesně na zuby, pak se dál eliminovat bolestivost při bělení. Navíc zuby se můžou v domácím prostředí přebělit a můžou se i poškodit. Já v průběhu bělení zuby kontroluji aby se to nestalo.

Co bělení u starších lidí nad 60, 70 let?

Někdo si může představovat, že je sklovina chatrnější a že by jí bělení ublížilo. Není tomu tak. Bělení u těchto starších pacientů je bez problémů, jenom se zde kombinují dvě metody a bělení celkově trvá déle. Důležité je, že představa jak budou zuby vypadat po bělení zubů, nemusí odpovídat skutečnosti, což já neovlivním. Já osobně vždycky respektuji, co mi „zuby dovolí“ a nikdy nejdu přes tu hranici, jen aby byl odstín co nejsvětlejší, protože nechci, aby tam vzniklo nějaké podráždění. Pacientům vždy ukážu jaká je možnost a že uvidíme, jestli se k tomu dostaneme. 

Jak často se chodí na Dentální hygienu?

Obecně platí doporučení dvakrát ročně. U každého je to ale individuální, jde o postavení zubů  a  o to jak kvalitně pacient doma o zuby pečuje. Pokud je péče nedostatečná, vzniká na zubech zubní kámen, ten dráždí dáseň a  vytváří zánět dásní , takže u některých pacientů doporučuji další návštěvu už po 4 měsících.

Je dentální hygiena vhodná i pro člověka, který má paradentózu?

V těchto případech je to nutnost. Paradentóza je zánětlivé onemocnění tkání obklopující zub, kdy jsou okolní tkáně oteklé, bolestivé, krvácivé a  ubývá kost kolem zubu. S těmito pacienty se potkávám až pětkrát v roce. Paradentóza je onemocnění, které je možné léčit a vyléčit, ale je potřeba jak spolupráce Dh, paradentologa, tak samotného pacienta.

Jaká je cena zákroku a přispívají na to pojišťovny?

Cena je individuální, promítají se do ní celkové náklady na provoz ordinace i zařízení. V Čechách je cena poměrně nízká, pohybuje se okolo 1500,- Kč, při první návštěvě okolo 2000,- Kč. Ve velkých městech se cena pohybuje okolo 2500 ,- Kč. Je ale potřeba mít na mysli, že při pravidelné návštěvě D. h. eliminujete event. bolestivé (i cenově nákladné) zákroky u zubaře.  Dentální hygienická ordinace musí splňovat spoustu hygienických i technických podmínek, které například u kosmetiky odpadají. Toto říkám proto, že často slýchám argument proč lidé nenavštěvují DH, že dentální hygiena, kterou člověk běžně podstoupí 2-3x do roka je drahá, ale kosmetika a kadeřník každý měsíc až dva je v pořádku. Pokud je péče kratší, protože se pacient o zuby stará a má méně zubního kamene, pak je cena nižší, je to tzv. „odměna po zásluze. Pojišťovny začaly na d. h. přispívat, výše příspěvku se liší a je to individuální. Některé pojišťovny vyžadují aby pacient chodil jednou ročně na kontrolu k zubnímu lékaři a pokud chodí, má nárok na příspěvek na d. h. , jiné přispívají, pouze když pacient chodí pravidelně k praktickému lékaři. Je potřeba si to zjistit u té své pojišťovny nebo na mých stránkách www.dhygiensitkanaceste.com .

(pozn. Autorky) Ještě bych si dovolila Vás, kdo právě čtete tento článek za sebe pozvat na D. h. k Veronice, sama jsem těžko ošetřitelným pacientem a sem na d. h. chodím moc ráda naprosto beze strachu, absolvovala jsem zde i bělení a naprosto bez bolesti a to mám citlivé zuby. Navíc od té doby co chodím pravidelně, zpočátku jsem chodila dvakrát ročně a dnes mi stačí jen jednou ročně přijít na čištění zubního kamene, bělení jsem měla před pěti lety a stále to funguje, pokud to podpořím jednou ročně domácím dobělením. A ještě jedna důležitá informace, od té doby co chodím pravidelně na d. h. , k zubaři chodím jen na ty kontroly a na snímek, jinak je to vždy bez zákroku.